Szechenyi 2020
Szechenyi 2020
hu en de pl
ma 2023. szeptember 24. (vasárnap) 12:44 Gellért, Mercédesz névnapja van




 




Teendők a kertben

Novembert írunk, ennek a hónapnak is lassan a végét. IdÅ‘járásunk már nem olyan, mint régen volt, amikor már november elején, közepén erÅ‘s fagyok voltak, sÅ‘t, már a hó is ellepte a kerteket. Jelenleg a meteorológiai elÅ‘rejelzések sem azt mutatják, hogy jönnek a fagyok.


 
 

A novemberi hónap, a kertészkedÅ‘knek a munkát adó hónapok egyike. Szinte minden napra van munka a kertben, fÅ‘leg, hogy nincsenek fagyos nappalok és fagyos éjszakák. Sajnos, a kertekben az Å‘szi ásást, szántást rotálást ebben az esÅ‘s idÅ‘ben jelenleg nem nagyon tudjuk elvégezni.

A fagyokig nyugodtan ültethetjük a szabadgyökeres gyümölcsfákat, díszfákat. Az ültetÅ‘ gödröt legalább 60*60-as méretűre alakítsuk ki, melynek az aljára jó egy kis szerves trágya, melyet betakarunk porhanyós földdel. Az ültetés alatt, a gyökerek közé is porhanyós földet próbáljunk tenni, melyet jó alaposan itassunk be vízzel, tapossuk meg, hogy a gyökér körül ne legyen levegÅ‘s a talaj. 
A fagyok elÅ‘tt még elültethetjük a hagymás növényeinket, a tulipánt, jácintot, nárciszt. A tulipán, jácint 10-15 cm mélyre kerüljön, a nárcisz 15-20 cm-re. 
Rózsák számára ideális ültetési idÅ‘ a november.
Novemberben vethetünk petrezselymet, télisalátát, spenótot, duggathatunk vöröshagymát, Å‘szi fokhagymát. Az Å‘szi mákot is ültessük el.
A dália, kardvirág, kanna, gumós begónia hagymáit mindenképpen szedjük fel és tegyük egy papírdobozba, helyezzük el aránylag meleg, szellÅ‘s helyiségben.

Hulló falevelek

Az Å‘sz egyik szépsége, amikor mindenféle színben pompáznak a fák. Ezek a levelek le is hullanak, amiket rendszerint összeszedünk. A lehullott leveleket ne égessük el! Ne szennyezzük környezetünket! A legegyszerűbb módja a levelek elhelyezésének, a komposztálás. A diófa levelét is komposztálhatjuk, egy külön helyen, ne a többi komposzttal együtt. Legalább 9 hónapba telik a lebomlás és jó minÅ‘ségű komposztot kapunk. Az érett komposztot, a humuszt tavasszal terítsük szét a kertben, nagyon szépen fog fejlÅ‘dni a növényünk.
Másik megoldás a zöldhulladékos zsákba szedés, amit a hulladékszállító kéthetente elszállít.
A gyümölcsfa leveleket mindenképpen szállíttassuk el, ugyanis a beteg levelek tavasszal újra fertÅ‘zhetnek. Van még egy megoldás, a gyümölcsfa leveleket beszántjuk. A gyümölcsfákról távolítsuk el a beaszalódott gyümölcs múmiákat és az elhalt gallyakat.
A díszfák, díszcserjék avarját fel lehet használni téli növénytakarásnak.

A gyep ápolása

Amennyiben az idÅ‘járás megengedi, utoljára novemberben még levághatjuk a füvet, de ne nyírjuk 4-5 cm-nél rövidebbre. A lehullott leveleket gereblyézzük össze, mivel az ott hagyott levelek elveszik a fényt, késÅ‘bb barna foltok alakulhatnak ki és könnyen mohásodhat. Å‘szi gyeptrágyázás is javasolt. Az Å‘szi trágyára jellemzÅ‘ az alacsony nitrogén és a magas káliumtartalom, mely megerÅ‘síti a füvet és javítja a faggyal szembeni védelmet.
A cserjék elöregedett, lehajló ágait vágjuk vissza.
A ribizli és köszméte – ezen a tájon büszke – bokrokat is ritkíthatjuk.

Virágok, szobanövények teleltetése

Aki még nem tette meg, hordja be a téli szállásra a nyáron kertet, balkont díszítÅ‘ növényeket, szobanövényeket. Ezeknek a növényeknek a teleltetése különbözÅ‘. Vannak, melyek elvannak a szoba félárnyékos sarkában, de a legtöbb a fényt szereti, az ablak közelségét. FűtÅ‘test közvetlen közelébe ne tegyünk növényeket. Próbáljuk meg úgy összerendezni, hogy a trópusi növények együtt legyenek, mivel ezeket párásítani kell, míg a kaktuszok a száraz levegÅ‘t jobban szeretik.
A muskátli sok helyen még bÅ‘ven virágzik, de november vége felé már be kell Å‘ket is vinni a teleltetÅ‘be. A futómuskátli téli tárolási körülményei, világos, fagymentes (8-10 0C), nem túl párás hely. Az álló muskátlit virágládástól vigyük a teleltetÅ‘ helyiségbe, ami 6-8 0C-os, nem nyirkos és szűrt fényt beenged a helyiségbe. A teleltetés elÅ‘tt legalább két héttel hajtásritkítást kell elvégezni, a beteg hajtásokat, leveleket el kell távolítani. Sötét, fény nélküli helyre ne tegyük a muskátlikat.
A leander -5 0C-fokot még bír, de novemberben már érdemes Å‘t is bevinni a telelÅ‘be. Vannak leander kedvelÅ‘k, akik kint hagyják télire és valamennyi takarással a növény átvészeli ezeket a gyenge teleket, de elÅ‘re nem tudjuk milyen telünk lesz, így érdemes bevinni egy fagymentes, jól szellÅ‘zÅ‘, legalább szűrt fényt kapó helyre. A teleltetÅ‘be szállítás elÅ‘tt, az elhalt növényi részeket, száraz leveleket távolítsuk el. Alaposan vizsgáljuk át a növényt. Érdemes rovarölÅ‘ szerrel lepermetezni, hogy semmi kórokozót ne vigyünk be a teleltetÅ‘be. Legalább kéthetente egy kicsit öntözzük meg. Sötét helyiségben ne teleltessük a leandereket.

Még van mit a madaraknak enni, de lassan kihelyezhetjük a madáretetÅ‘ket, madáritatókat és a fagyok elÅ‘tt már elkezdhetjük etetni Å‘ket. Tavasztól Å‘szig meghálálják a gondoskodásunkat. 
Nagyon sok hasznos rovar van, amik szintén sokban segítenek nekünk. Készítsünk rovarhotelt.

Sok mindent lehetne még írni a novemberi kerti munkákról. Így zárásként még egy dolgot említenénk meg, az pedig a kerti eszközök karbantartása, tisztítása és élezése, hiszen nagy valószínűséggel ezeket a télen már nem használjuk. Az eszközök mellett a kiürült virágcserepeket, kaspókat, ládákat is érdemes kimosni és elrakni, hogy a hideg hónapokban a kártevÅ‘k ne tudjanak benne megtelepedni, petét rakni. Ezzel elkerülhetjük, hogy tavasszal a frissen ültetett virágunk, növényünk megbetegedjen. 

Jó kertészkedést, jó egészséget kívánunk.

Matyó Kertbarát Egyesület
Herkely Károly


Vissza

   A Zsóry gyógy- és
   egészségparkról bÅ‘vebben:

 

 


Weboldalkészítés