
„A Matyó hímzés kezdetei” címmel szakmai délutánt szerveztek a Matyó Múzeumban. A négy alkalomból álló „Múzeumi Műhely” elÅ‘adássorozat elsÅ‘ összejövetelét február 14-én rendezték meg.
Öt éves program
A Matyó Múzeum öt évvel ezelÅ‘tt indította útjára hagyományteremtÅ‘ szándékkal „Az évszak műtárgya” című programot, melynek keretében egy-egy kiemelkedÅ‘ műtárgyat, vagy műtárgycsoportot mutatnak be szakmai elÅ‘adásokon keresztül. Az elÅ‘adássorozat témája a matyó örökség UNESCO szellemi örökség reprezentatív listára történÅ‘ felkerülésének köszönhetÅ‘en a matyó népművészethez kapcsolódik ebben az esztendÅ‘ben. A „Múzeumi Műhely” meghívott elÅ‘adói, valamint a népművész alkotók összesen négy alkalommal tartanak elÅ‘adásokat ebben a témakörben. A Matyó Múzeum Dala József idÅ‘szaki kiállító termében megrendezett elÅ‘adássorozat nyitó összejövetelén a matyó hímzés kezdetét ismerhették meg az érdeklÅ‘dÅ‘k.
Egyedi hímzés
Viszóczky Ilona etnográfus a matyó hímzés stílustörténetérÅ‘l osztotta meg gondolatait a szakmai délután elsÅ‘ elÅ‘adójaként.
„A matyó hímzés hosszú fejlÅ‘désen ment keresztül, tulajdonképpen az 1700-as évek végétÅ‘l, illetve az 1800-as évek elejétÅ‘l számíthatjuk a megjelenését, amikor még geometrikus stílusú, fehér hímzéses, vagdalásos lepedÅ‘végeket készítettek. Ezt követÅ‘en megjelentek az úgynevezett cipés-madaras hímzés motívumok, melyek már színes, piros és kék hímzÅ‘fonallal készültek. A matyó hímzés napjainkban is ismert formája az 1850-es években, valamint a 19. század második felében alakult ki.” – emelte ki a szakember. A matyó hímzést elsÅ‘sorban a teret teljesen betöltÅ‘ virágornamentika, azaz a virágos díszítés, valamint a különleges, sajátos motívumok teszik egyedivé.
A lepedÅ‘végektÅ‘l a párnákig
Szabó Józsefné, a Népművészet Mestere a hímzés folyamatát ismertette. „A matyó hímzés elÅ‘ször a lepedÅ‘végeken, majd a lobogós legénying ujjakon jelent meg. Ezt követÅ‘en a nÅ‘knek, férfiaknak, valamint a kislányoknak készített surcokon, valamint a fiúknak varrt korozsmán is felbukkantak a népi motívumok. Ezután jöttek az ágytakarók, asztalterítÅ‘k, párnák, valamint az ajándékdobozok.”
A programsorozat következÅ‘ összejövetelén a matyó hímzés karakteres stílusjegyeirÅ‘l hallhatnak elÅ‘adást az érdeklÅ‘dÅ‘k március 7-én. Ezt követÅ‘en „A matyó népviselet változása a 19-20. században” címmel rendeznek elÅ‘adást április 18-án, míg május 9-én „A matyó hímzés napjainkban” címmel folytatódik a sorozat. Az elÅ‘adások minden alkalommal csütörtökön 15 órakor kezdÅ‘dnek a Matyó Múzeum Dala József idÅ‘szaki kiállító termében.
Vissza