Történelmünk dicsősége
Ünnepséget tartottak városunkban az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulójának tiszteletére.
Az esemény koszorúzással kezdődött az 1956-os forradalom emlékművénél, ahol városunk önkormányzata nevében dr. Fekete Zoltán polgármester és dr. Jakab Orsolya jegyző helyezte el a megemlékezés virágait. Ezt követően többek között oktatási intézmények, politikai pártok, civil és gazdasági szervezetek képviselői rótták le tiszteletüket az emlékműnél. A koszorúzáson a Pro Urbe-díjas Mezőkövesd Város Fúvószenekara közreműködött.
SZÓNOKLAT | A program ünnepi műsorral folytatódott a Közösségi Házban, melyen dr. Fekete Zoltán polgármester mondott beszédet, aki a szabadságharc veszteségeiről is beszélt.
A törvénytelen és a szovjet fegyverek által védett Kádár-kormány 22 ezer embert letartóztatott, 13 ezret internáltak, 1600 hazafit bebörtönöztek és közel 400 embert kivégeztek. A terror elől mintegy 250 ezer ember hagyta el az országot. A szabadságharc során 2700-an haltak meg és több mint 22 ezren sebesültek meg. A bosszúálló kegyetlen rendszer szörnyű eszközökkel lépett fel saját nemzete ellen – mondta dr. Fekete Zoltán, aki egy mezőkövesdi mártírról is megosztotta gondolatait. – Egy, ezidáig méltatlanul nem említett, mezőkövesdi mártírról is szólnom kell, Újlaky Csabáról, aki a Szent Imre Általános Iskolába járt, tablóképe a mai napig ott van a folyosó falán. Őt 1957 végén, vagy 1958 elején végezték ki Debrecenben. A Szabad Európa Rádió ügynöke, ez volt a vád. Egy a vádpontok közül; két nyugati újságírónak fényképet adott át, de amiért halálra ítélték, az valószínűleg az volt, hogy a forradalom napjaiban megszerezték a kommunista erőszakszervezet, az ÁVH szigorúan titkos, 250-300 nevet tartalmazó Borsod megyei besúgóinak listáját és azt nyilvánosságra akarták hozni. Tartozunk a múltnak, hogy Újlaky Csaba peranyagát, ami még megmaradt belőle, és történetét teljes egészében megismertessük a ma élő emberekkel – mondta a városvezető.
MŰSOR | Ezt követően a Miskolci SZC Mezőkövesdi Szent László Gimnázium és Közgazdasági Technikum diákjai adták elő a „Ha zászlót bont a félelem” című ünnepi műsort, melyet Sándor Dalma állított össze. A tanulók korhű öltözetben mutatták be produkciójukat, amely élethűen adta vissza a forradalom történelmi pillanatait, többek között Nagy Imre miniszterelnök beszédét rádión hallgatták vissza a szereplők, és a besúgók mindennapjaiba is betekintést nyerhettünk az előadásnak köszönhetően.
A városi megemlékezést Mezőkövesd Város Önkormányzata szervezte október 22-én.
B. K.
NONPROFIT KFT. 39 db kép