Ugrás a tartalomhoz

Múzeumok Éjszakája

Mezőkövesd hírei

Előadásokkal, koncerttel, tárlatvezetéssel, diavetítéssel, motorindítással is várták a látogatókat városunk múzeumai a Múzeumok Éjszakáján.

A Matyó Múzeumban a Pro Urbe-díjas Szent László Kórus koncertjével kezdődött a program. A kórus előadásában például Bartók Béla és Bárdos Lajos matyó népdal-feldolgozásai is felcsendültek. Ezt követően „Matyó népművészet a textilek tükrében” címmel kerekasztal-beszélgetéssel folytatódott az este, melynek keretében Szabó Józsefné Farkas Mária, a Népművészet Mestere, Molnár Edit és Márton Jánosné hímző beszélt a hímzésről interaktív formában.

A „barátság és együttműködés évszázada” mottóval zajlik a 2024. évi Magyar-Török Kulturális Évad, melyhez a Matyó Múzeum is csatlakozott. A rendezvény keretén belül két előadást hallgathatott meg a közönség. Elsőként Baris Yilmaz irodalmár és műfordító, a Szegedi Tudományegyetem Altajisztikai Tanszékének tanára a „Magyar irodalom befogadása Törökországban” címmel tartott előadást, majd „Ezerarcú Törökország – lektor voltam Ankarában” címmel Tóth Éva élménybeszámolója következett az országról.

A Hajdu Ráfis János Mezőgazdasági Gépmúzeumban meg lehetett tekinteni a a tematikus kiállításokat, valamint a „Madarak a nagyvilágból” című időszaki kiállítást. Emellett motorindításokkal és tárlatvezetésekkel is készültek, több stabilmotor és lokomobil beindítására került sor az est folyamán. A tárlatvezetéseken Korpás Károly irányításával ismerkedhettek meg a látogatók a gépgyűjtemény különleges és ritka darabjaival. Ezen felül kovácsbemutatót is tartottak a kovácsműhelyben.

A Takács István Gyűjteményben óránként csoportos tárlatvezetést tartottak, ahol meg lehetett tekinteni a megújult életmű-kiállítást, a látogatók betekinthettek Takács István alkotói módszereibe és a művészi tervezés folyamatába is. A Múzeumok Éjszakáján archív fotókon keresztül a mezőkövesdi festőművész életútját, munkásságának egy-egy fontosabb mozzanatát is felidézhették a látogatók. Az est folyamán vetítéses művészettörténeti előadást is megnézhettek az érdeklődők Laczkó-Pető Mihály vezetésével, aki egyebek mellett az életmű rejtett érdekességeiről tartott beszámolót.

B. K.

Kapcsolódó hírek